Fitmek Sağlık Ekmekleri

Fitmek Sağlık Ekmekleri
Fitmek Sağlık Ekmekleri

2 Nisan 2012 Pazartesi

Karabuğday Ekmeği

Karabuğday
Karabuğday dünyada birçok hastalığın tedavisinde ve önlenmesinde önemli rol üstlenmektedir. Fitmek, Karabuğday Ekmeği’ni Türkiye’de ilk kez tüketiciyle buluşturmaktadır. Yaşam kalitesini yükseltmek için yemeklerin vazgeçilmez besini ekmek ile besin ihtiyaçlarınızı karşılar. Karabuğday Ekmeği; yüksek vitamin, protein ve demir oranlarıyla metabolizma faaliyetlerini düzenler. Özellikle sağladığı protein vücutta en kolay çözünebilen türdendir.
Tüm tahıllardan üstün özelliklere sahip Karabuğday, isminin aksine buğday değil bir bitki tohumudur ve buğday bileşenleri taşımaz. Mucizevi değerlere sahip bu bitki vücudun fonksiyonel değerlerini dengelediği için dünyadaki tüketimi oldukça yaygınlık göstermektedir.
Farklı ülkelerde buckwheat, greçka gibi isimler verilen bu bitki üzerinde yapılan birçok bilimsel çalışma ile varılan bazı sonuçlar;

Diyabet
Karabuğday diyabet hastalarının ihtiyaç duyduğu diyet lifini yüksek oranda bulundurmaktadır.
İçeriğinde bulunan Fagoprital karbonhidratının bileşiğinde bol miktarda bulunan d-chiro-inositol,  serum glukoz konsantrasyonu düşürücü etkisi bulunmakta.
Buğday unu yerine düşük indeksli karabuğday unu insülin ihtiyacını geciktirerek, kan glukoz seviyesini dengeler. İçeriğindeki mineral, vitamin ve flavonoid diyabet gibi kronik rahatsızlıklar üzerinde olumlu etki bırakır.


Diyet
Karabuğdayda bulunan HDN, kan basıncını düzenlemeye yardım ettiği için diyet yapanlara önerilir. Ekmek üretiminde yağ kullanılmaz. Karabuğdayın kendi yapısındaki düşük yağ oranı vücudun genel sağlığı için gerekli kadarıdır ve kolay çözünür. Karabuğday Ekmeği vücuda kazanımları ve yapısı itibariyle tam tokluk hissi verir. Yeterli besin değerleri alınmasını sağladığı gibi düzenleyici etkisi, kilo dengesini oluşturmakta önemli rol oynar. Diyetisyenlerinin fazla kilolu hatta obezite hastalığı olanlara, normal kilo düzeyinin altında kalan kişilere de dengeleyici yapısı göz önünde bulundurularak tavsiye edilir.


Kolesterol
Karabuğdaydaki yağ ve bitki sterolleri vücuda genel sağlık kazandırmakla birlikte kandaki toplam kolesterol ve LDL kolesterol düşürmesine ve dengelenmesine yardımcı olur. Tanesinde %70 varan nişasta içeriği ile sadece kolesterol değil trigliserit düzeyini de düşürücü etkisi vardır. Ayrıca dirençli nişasta kalın bağırsak kanserine karşı koruyucu etki göstermektedir. Diyet lifi, mineral, vitamin ve flavonoid içeriği kolesterol üzerindeki olumlu etkileri kanıtlanmıştır.

Vitamin, Protein, Demir, Kalsiyum Yetersizliği
Vücut tarafından protein sentezinde kullanılma oranı yüksek, kaliteli protein sayesinde hem protein ihtiyacına takviyede bulunur hem de fazla alımını önlemek isteyenler için dengeleyici bileşenlere sahiptir.
Karabuğdayda da bulunan demir minerali, özellikle kansızlık gibi rahatsızlığı olanlar için önemli bir takviyedir.
Düzenli beslenemeyen kişilerdeki niasin( B3 ), riboflavin ( B2 ), tiamin ( B1 ), folat gibi vitaminlerin eksikliği sık görülmektedir. Karabuğday tüm bu vitaminleri içeriğinde bulundurmakta ve kalsiyum ihtiyacı takviyesine yardımcı olmaktadır.


Tansiyon, Kalp-Damar Rahatsızlıkları, Ödem
İçeriğindeki diyet lifi, vitamin, mineral ve flavonoid kolesterol ve diyabette olduğu gibi yüksek tansiyon ve kalp-damar rahatsızlığı olanlar için de idealdir, inshibitörü enzimi kan basıncını düzenler. Karabuğdayda bulunan rutin, damar sertliği riskini azaltıcı ve yüksek tansiyon düşürücü etkiye sahiptir, özellikle rutinin antioksidan etkisi ödem oluşumunu engelleyicidir.


Sağlıklı Yaşam
Buğday ekmeklerinin sağlıktaki olumsuz etkileri kanıtlanmıştır, bu nedenle uzman kişiler tarafından bazı hastalıklarda yasaklanmakta ve toplumdaki beyaz ekmek tüketim alışkanlığı önlenmeye çalışılmaktadır.
Karabuğdayın çeşitli bileşenlerinin sağlıktaki dengeleyiciliği sayesinde birçok hastalığa önerilir.
Karabuğday’ın sağlıktaki öneminin bilincinde olan dünyanın önde gelen ülkeleri; Karabuğday’ı birçok üründe kullanmaktadır. Günümüzde yaşam kalitesini düşüren beslenme tarzına karşın, vücutta eksik kalan besin takviyesi için önemlidir. Uzun süreli çalışmalar sonunda Fitmek sağlığınıza olumlu neticeler sunacak ekmeğinizi sizinle buluşturmakta.
Karabuğday Ekmeği’nden gelen sağlık Türkiye’de ilk defa evlerinize geliyor.
Aç kalmadan, lezzetli bir Karabuğday Ekmeği ile her öğünde sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz.
Afiyet olsun..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder